Emeritus

 [powrót do strony głównej]

Wspomnienie o Pani Zofii Błaszczyk 

Panią Zofię Błaszczyk poznałam dawno temu, gdy zaczęłam pracować  w naszej szkole.

Pewnego dnia po raz pierwszy zaprosiła mnie na Imieniny, które zawsze obchodziła uroczyście 15 maja. Pamiętam bardzo dobrze swoje zaskoczenie, gdy wchodząc do Jej mieszkania, w salonie zamiast cioć, wujków, kuzynów i kuzynek zgromadzonych wokół stołu, obok Pani Zofii zobaczyłam Jej przyjaciela księdza Jana Twardowskiego, Zygmunta Broniarka, dziennikarza, felietonistę, znającego 8 języków poliglotę oraz Ryszarda Rembiszewskiego, pana Lotto, polonistę i kolegę Pani Zofii z liceum Władysława IV, gdzie podjęła pracę zaraz po ukończeniu studiów.   

Z okazji Imienin w maju i Urodzin we wrześniu Pani Zofia otwierała gościnne progi Swego domu przy ulicy Zwycięzców na Saskiej Kępie. A na tych Imieninach lub Urodzinach oprócz już Wymienionych gościli – przybyli z daleka i z bliska – ambasadorzy, dziennikarze,  byli uczniowie – klasy z Liceum Władysława IV na Pradze, liczni absolwenci Uniwersytetu Warszawskiego: dyplomaci, pracownicy ambasad, naukowcy, profesorowie, doktorzy i doktoranci UW, stypendyści, nauczyciele języka angielskiego oraz innych przedmiotów, urzędnicy niższej i wyższej rangi, prezydenci i wiceprezydenci miast etc., etc. Pani Zofia wszystkich znała po imieniu, a  znakomitą większość uczyła.  W maju przychodzili  z naręczami tulipanów, konwalii, bzów. Były autorskie poematy o Zofii, własnoręcznie wypisane na ozdobnych laurkach, uroczyście odczytane. Były gitary, wino i śpiew.

Pozwólcie mi zacytować Zygmunta Broniarka: 

“Jeżeli już mowa o paniach, to nie sposób nie wspomnieć o pewnej…anglistce. To Zofia Błaszczyk z Uniwersytetu Warszawskiego, żona redaktora naczelnego pisma ,,Ambasador”, Stanisława Błaszczyka. Jestem oto świadkiem sceny następującej. Stoimy z panią Zofią, z profesorem Longinem Pastusiakiem, z właścicielem Hotelu ,,Pekin” (nomen omen) we Władysławowie, panem Pawłem (…)i z jego żoną. Nagle podchodzi do stolika młody mężczyzna, wita się z panią Zofią i mówi: ,,Pani Profesor, ileż ja Pani zawdzięczam!”. Co się okazuje? Ten młody człowiek to jej student, Roman Smogorzewski, dziś Prezydent Miasta Legionowo. To między innymi dzięki pani Zofii – i oczywiście własnym talentom – pan Roman może pełnić taką funkcję. I choć pani Zofia nie lubi o tym opowiadać, jest ona w sensie nie tylko NAUCZANIA, ale przede wszystkim NAUCZENIA angielskiego, współtwórcą wielu przedstawicieli młodych polskich elit.”

Pani Zofia kochała życie, podróże, Sopot, muzykę klasyczną i Filharmonię Warszawską, ale przede wszystkim ludzi. Umiała dostrzec drugiego człowieka, nim się zachwycić;  w każdej osobie widziała postać wybitną, wyjątkową, wspaniałą. O sobie nie mówiła zbyt wiele. Potrafiła tworzyć przyjacielskie więzi i  utrzymywała je latami. Pamiętała o imieninach, urodzinach, rocznicach przyjaciół i znajomych, wysyłając setki kart i prezencików. Gromadziła wokół Siebie mnóstwo ludzi. 

Przez lata znajomości była obecna także i w moim życiu, co jest dla mnie bardzo ważne.

Odeszła 8 kwietnia 2020 roku. Z powodu pandemii w pogrzebie wzięła udział tylko najbliższa Rodzina. 16 kwietnia 2020 Pani Zofia spoczęła na Wojskowym Cmentarzu Powązkowskim.

Małgosia

Róża Somla-Dembowska serdecznie zaprasza na promocję książki „Dzieje wsi Stok Lacki”, która odbędzie się 27 października 2019 r. w Siedlcach.
Lista emerytowanych nauczycieli SzJO UW |  czytaj
15.04.2019 r. w Pałacu Kazimierzowskim odbyło się XI spotkanie „Emeritus” byłych i obecnych nauczycieli Zespołu Języka Angielskiego. Zgodnie z decyzją uczestników następne spotkanie odbędzie się w pierwszy poniedziałek po Wielkanocy 2020, czyli 20 kwietnia. W spotkaniu uczestniczyli: Jan Bartkowski, Marek Blichewicz, Urszula Malkiewicz, Anna Małecka, Jagoda Piaścik, Wiesława Pigłowska, Elżbieta Sendułka, Jolanta Suska, Krystyna Więcko, Mirosława Wojciechowska-Szepczyńska, Lucyna Żórawińska i, jeszcze nie na emeryturze, Agnieszka Harrison oraz Wnuczka Mirki, Kalinka, która spędzała czas z Babcią z powodu strajku nauczycieli.

10.01.2018 r. w gmachu Audytorium Maximum odbyło się uroczyste otwarcie wystawy archiwalnych zdjęć poświeconych czterem wiekom rodziny pani Róży Somli-Dembowskiej – naszej emerytowanej Koleżanki z Zespołu Języka Francuskiego. W wernisażu wzięli udział między innymi emerytowani oraz obecni pracownicy Szkoły Języków Obcych. Pani Róża Somla-Dembowska jest autorką książki „Historia Rodu Somlów”.

24 kwietnia 2017 
W Pałacu Kazimierzowskim odbyło się IX spotkanie „Emeritus” byłych i obecnych nauczycieli Zespołu Języka Angielskiego. Zgodnie z decyzją uczestników następne spotkanie odbędzie się w pierwszy poniedziałek po Wielkanocy 2018, czyli 9 kwietnia. W spotkaniu uczestniczyli: Jan Bartkowski, Zofia Błaszczyk, Sylwia Kossakowska-Pisarek, Urszula Malkiewicz, Elżbieta Sendułka, Jolanta Suska, Krystyna Więcko, Lucyna Żórawińska.
21 grudnia 2016 r. | Spotkanie przedświąteczne

13 stycznia 2016 r. | Zebranie Zespołu Języka Angielskiego. Dowiadujemy się, że nasz Kolega Marek Blichewicz przechodzi na emeryturę.
13 kwietnia 2015 r. | W Pałacu Kazimierzowskim odbyło się kolejne spotkanie „Emeritus” byłych i obecnych nauczycieli Zespołu Języka Angielskiego. Zgodnie z decyzją uczestników następne spotkanie odbędzie się w pierwszy poniedziałek po Wielkanocy 2016, czyli 4 kwietnia. W spotkaniu uczestniczyli: Jan Bartkowski, Sylwia Kossakowska-Pisarek, Urszula Malkiewicz, Jagoda Piaścik, Elżbieta Sendułka, Jolanta Suska, Krystyna Więcko.

5 listopada 2014 r. | Zebranie Zespołu Języka Angielskiego. Dowiadujemy się, że nasza Koleżanka Urszula Malkiewicz przechodzi na emeryturę.
14 kwietnia 2014 r. | W Pałacu Kazimierzowskim odbyło się VI spotkanie „Emeritus” byłych i obecnych nauczycieli Zespołu Języka Angielskiego. Zgodnie z decyzją uczestników następne spotkanie odbędzie się w pierwszy poniedziałek przed Wielkanocą 2015. W spotkaniu uczestniczyli: Jan Bartkowski, Anna Chachulska, Agnieszka Harrison, Sylwia Kossakowska-Pisarek, Urszula Malkiewicz, Krystyna Paszkowska-Hoppe, Jadwiga Piaścik, Elżbieta Sendułka, Krystyna Więcko, Mirosława Wojciechowska- Szepczyńska, Lucyna Żórawińska.
8 kwietnia 2013 r. | W kawiarni w Pałacu Kazimierzowskim odbyło się spotkanie emerytowanych nauczycieli SzJO. Obecni byli: Zofia Błaszczyk, Anna Małecka, Elżbieta Sendułka, Krystyna Więcko, Jan Bartkowski i Agnieszka Harrison (jeszcze nie na emeryturze).