In memoriam

Monika Takeuchi była jedną z pierwszych osób, które zwróciły moją uwagę w Szkole Języków Obcych. Moniki trudno było nie zauważyć, ze względu na jej wyjątkową urodę: burzę rudych loków, klasyczne rysy twarzy, piękny uśmiech, elegancki ubiór. Wciągnęły mnie jej opowieści o podróżach po świecie oraz pracy na brytyjskich i japońskich uczelniach. Bardzo pragnęłam nawiązać bliższą znajomość,  ale Monika wydawała się być osobą nieprzystępną. Od kolegów słyszałam wiele historii o jej bezkompromisowości, a także wysokich oczekiwaniach wobec studentów i kolegów. To wszystko mnie onieśmielało. Dzisiaj wiem, że była wyjątkowym nauczycielem, z imponującą wiedzą, umiejętnościami dydaktycznymi i doświadczeniem. Przez wiele lat krążyłam wokół Moniki, ale dopiero po kilkunastu latach odważyłam się na pierwszy krok i podjęłam rozmowę. Nasza znajomość ewoluowała stopniowo, przez lata. Do samego końca poznawałam Monikę i byłam pod wrażeniem jej inteligencji i wiedzy, a zarazem wrażliwości i serdeczności. Ostatni rok jej życia ukazał mi kolejne jej cechy, takie jak dzielność i siłę w nierównej walce z chorobą. W jednej z naszych ostatnich rozmów Monika wyznała mi, że bardzo tęskni za pracą ze studentami. W Szkole Języków Obcych przepracowała 30 lat. Przez wiele lat związana była z wydziałem Italianistyki, a później specjalizowała się w prowadzeniu kursów języka angielskiego o profilu prawniczym na najwyższych poziomach zaawansowania. Była dumna ze swojej książki dedykowanej studentom wydziału Prawa: English in Legal Context wydanej przez PWN.

Jej śmierć napełniła mnie głębokim smutkiem i  uświadomiła mi, że niektórzy ludzie są niezastąpieni. Monika Takeuchi zmarła 18 października 2023 roku i została pochowana 3 listopada na cmentarzu Stare Powązki.

Ela Habielska

Dyrekcja i pracownicy Centrum Nauczania Języków Obcych z wielkim żalem żegnają naszą koleżankę, długoletnią wykładowczynię języka angielskiego w naszej jednostce. Zostanie w naszej pamięci.

Kondolencje


Wspomnienie

Krystyna Więcko jako długoletni pracownik Szkoły Języków Obcych Uniwersytetu Warszawskiego była przez wiele lat związana z Wydziałem Resocjalizacji oraz z Wydziałem Prawa. Była wspaniałą anglistką, solidną, mądrą, zawsze znakomicie przygotowaną do zajęć, stale uczącą się i rozwijającą. Chętnie angażowała się w różne prace na rzecz Szkoły, np. przygotowując materiały dla studentów do wykorzystania przez innych nauczycieli, była współautorką skryptu dla studentów Prawa. Umiała znakomicie współpracować w zespole. Zawsze można było na Nią liczyć.

Była osobą niezwykle uczynną, ciepłą, uśmiechniętą, nigdy z nikim w konflikcie. Wszyscy postrzegali ją jako bardzo dobrą koleżankę, zawsze słuchającą innych z uwagą, sprawiedliwą, uczciwą i życzliwą dla innych. Była bardzo skromna i dzielna, uspołeczniona i wrażliwa. Po odejściu z pracy utrzymywała stały kontakt, przychodziła na spotkania świąteczne, była na 60 urodzinach Szkoły.

Krystynę Więcko zapamiętamy jako wyjątkową osobę, pogodną, serdeczną, zawsze elegancką. Koleżanki i Koledzy, którzy z nią współpracowali, podkreślali z uznaniem jej kompetencje dydaktyczne, wysoką kulturę osobistą i koleżeńskość. Jej tak wczesne odejście napełnia smutkiem, to wielka strata dla społeczności SzJO.

Kondolencje

  


Drodzy Angliści,

informuję, że w środę 30 sierpnia  odbędzie się pogrzeb emerytowanego pracownika SzJO, anglistki, p. mgr Krystyny Więcko.  O godzinie 13.00 rozpocznie się pożegnanie w domu pogrzebowym na Powązkach Wojskowych, a o godzinie 14.30 pogrzeb – VI brama Stare Powązki.

Andrzej Dąbrowski


Wspomnienie o Pani Zofii Błaszczyk 

Panią Zofię Błaszczyk poznałam dawno temu, gdy zaczęłam pracować  w naszej szkole.

Pewnego dnia po raz pierwszy zaprosiła mnie na Imieniny, które zawsze obchodziła uroczyście 15 maja. Pamiętam bardzo dobrze swoje zaskoczenie, gdy wchodząc do Jej mieszkania, w salonie zamiast cioć, wujków, kuzynów i kuzynek zgromadzonych wokół stołu, obok Pani Zofii zobaczyłam Jej przyjaciela księdza Jana Twardowskiego, Zygmunta Broniarka, dziennikarza, felietonistę, znającego 8 języków poliglotę oraz Ryszarda Rembiszewskiego, pana Lotto, polonistę i kolegę Pani Zofii z liceum Władysława IV, gdzie podjęła pracę zaraz po ukończeniu studiów.

Z okazji Imienin w maju i Urodzin we wrześniu Pani Zofia otwierała gościnne progi Swego domu przy ulicy Zwycięzców na Saskiej Kępie. A na tych Imieninach lub Urodzinach oprócz już Wymienionych gościli – przybyli z daleka i z bliska – ambasadorzy, dziennikarze,  byli uczniowie – klasy z Liceum Władysława IV na Pradze, liczni absolwenci Uniwersytetu Warszawskiego: dyplomaci, pracownicy ambasad, naukowcy, profesorowie, doktorzy i doktoranci UW, stypendyści, nauczyciele języka angielskiego oraz innych przedmiotów, urzędnicy niższej i wyższej rangi, prezydenci i wiceprezydenci miast etc., etc. Pani Zofia wszystkich znała po imieniu, a  znakomitą większość uczyła.  W maju przychodzili  z naręczami tulipanów, konwalii, bzów. Były autorskie poematy o Zofii, własnoręcznie wypisane na ozdobnych laurkach, uroczyście odczytane. Były gitary, wino i śpiew.

Pozwólcie mi zacytować Zygmunta Broniarka:

“Jeżeli już mowa o paniach, to nie sposób nie wspomnieć o pewnej…anglistce. To Zofia Błaszczyk z Uniwersytetu Warszawskiego, żona redaktora naczelnego pisma ,,Ambasador”, Stanisława Błaszczyka. Jestem oto świadkiem sceny następującej. Stoimy z panią Zofią, z profesorem Longinem Pastusiakiem, z właścicielem Hotelu ,,Pekin” (nomen omen) we Władysławowie, panem Pawłem (…)i z jego żoną. Nagle podchodzi do stolika młody mężczyzna, wita się z panią Zofią i mówi: ,,Pani Profesor, ileż ja Pani zawdzięczam!”. Co się okazuje? Ten młody człowiek to jej student, Roman Smogorzewski, dziś Prezydent Miasta Legionowo. To między innymi dzięki pani Zofii – i oczywiście własnym talentom – pan Roman może pełnić taką funkcję. I choć pani Zofia nie lubi o tym opowiadać, jest ona w sensie nie tylko NAUCZANIA, ale przede wszystkim NAUCZENIA angielskiego, współtwórcą wielu przedstawicieli młodych polskich elit.”

Pani Zofia kochała życie, podróże, Sopot, muzykę klasyczną i Filharmonię Warszawską, ale przede wszystkim ludzi. Umiała dostrzec drugiego człowieka, nim się zachwycić;  w każdej osobie widziała postać wybitną, wyjątkową, wspaniałą. O sobie nie mówiła zbyt wiele. Potrafiła tworzyć przyjacielskie więzi i  utrzymywała je latami. Pamiętała o imieninach, urodzinach, rocznicach przyjaciół i znajomych, wysyłając setki kart i prezencików. Gromadziła wokół Siebie mnóstwo ludzi.

Przez lata znajomości była obecna także i w moim życiu, co jest dla mnie bardzo ważne.

Odeszła 8 kwietnia 2020 roku. Z powodu pandemii w pogrzebie wzięła udział tylko najbliższa Rodzina. 16 kwietnia 2020 Pani Zofia spoczęła na Wojskowym Cmentarzu Powązkowskim.

Małgosia

Kondolencje


Z wielkim żalem informujemy o śmierci mgr Marty Osiak, wieloletniego pracownika Szkoły Języków Obcych Uniwersytetu Warszawskiego, lektorki języka angielskiego. Pani Marta Osiak cieszyła się ogromną sympatią Koleżanek i Kolegów ze Szkoły Języków Obcych, była też bardzo lubiana i ceniona przez studentów. Jej praca wykonywana zawsze na najwyższym poziomie oraz jej pełna życzliwości postawa pozostaną w naszej pamięci.

 

8.04.2021

Kondolencje


Z ogromnym smutkiem żegnamy naszą drogą Koleżankę
dr Krystynę Paszkowską-Hoppe
emerytowanego starszego wykładowcę języka angielskiego, byłego zastępcę Kierownika Szkoły Języków Obcych UW, długoletniego Kierownika Zespołu Języka Angielskiego, znakomitego Nauczyciela i Wychowawcę tysięcy studentów Uniwersytetu Warszawskiego. Człowieka skromnego i życzliwego.
Mężowi i Córce składamy serdeczne wyrazy współczucia
koleżanki i koledzy, pracownicy i Dyrekcja Szkoły Języków Obcych UW
28.02.2015

Dnia 20 sierpnia 2014 roku odeszła z naszego grona
mgr Anna Chachulska-Julien
emerytowany starszy wykładowca języka angielskiego, wieloletni Kierownik Zespołu Języka Angielskiego oraz Zastępca Kierownika Szkoły Języków Obcych UW.
Ania była Osobą niezwykle życzliwą dla wszystkich, z którymi pracowała – studentów, nauczycieli oraz pracowników administracji. Cechowała Ją wysoka kultura osobista, szlachetność i wrażliwość.
Żegnamy piękną Postać, która pozostanie dla nas nie tylko wzorem pracy nauczyciela akademickiego, ale i drogiej naszym sercom Przyjaciółki
Dyrekcja oraz pracownicy SzJO Uniwersytetu Warszawskiego
25.08.2014