5. odcinek podcastu Kuchnia Metodyczna

Czy ocena to pomoc, czy presja? W najnowszym, piątym odcinku podcastu Kuchnia Metodyczna rozmawiamy o ocenianiu – zbliża się koniec semestru, więc to temat szczególnie na czasie.

Zastanawiamy się, jak oceniać mądrze i wspierająco, jak unikać najczęstszych błędów oraz dlaczego ocenianie przypomina… kuchnię włoską.

Zapraszamy do słuchania:
🎧 „Ocenianie al dente – jak nie rozgotować potencjału ucznia?” https://youtu.be/7zL6GsYneaE

Pozdrawiamy serdecznie,

Justyna i Magda

8 maja ​Dzień Żałoby na UW

Zgodnie z decyzją prof. Alojzego Z. Nowaka, rektora UW, 8 maja jest Dniem Żałoby, bez zajęć dydaktycznych i wykonywania pracy na Uniwersytecie Warszawskim. Społeczność uczelni jest wstrząśnięta brutalnym ​z​abójstwem, do którego doszło na Kampusie Głównym UW. Niech Dzień Żałoby ​będzie czasem na refleksję nad pojawiającymi się aktami przemocy i agresji w przestrzeni akademickiej.

https://www.uw.edu.pl/%e2%80%8bdzien-zaloby-na-uw/

Warsztaty Teatralne. Projekt Festiwal 10-minute plays

W Centrum Nauczania Języków Obcych trwają intensywne przygotowania do pierwszego w Polsce Festiwalu 10-minute plays. W ostatni weekend kwietnia w Pałacyku Konopackiego (Dom Kultury Praga) i budynku CNJO odbyły się warsztaty teatralne dla uczestników projektu, w tym – autorów prac zgłoszonych do konkursu na napisanie 10-minute play “My, ludzie tak robimy”. Spotkanie warsztatowe otworzył dyrektor CNJO, dr Andrzej Dąbrowski.
Warsztaty prowadzili Krzysztof Wnuk i Joanna Banasik, aktorzy Teatru Witkacego już od wielu lat współpracujący z CNJO w ramach zajęć “10-minute plays odsłona druga, czyli wyrwij się codzienności”.  W ciągu trzech dni intensywnej pracy twórczej przygotowaliśmy inscenizacje sześciu autorskich 10-minute plays nagrodzonych w konkursie literackim. Sztuki będą prezentowane zarówno w języku polskim, jak i angielskim.
Serdecznie zapraszamy na nasz Festiwal 16 maja w Pałacyku Konopackiego (Dom Kultury Praga) w godzinach 18:00 – 20:30. Tymczasem zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z warsztatów (fot. Grażyna Jakubowska).

Organizator wydarzenia: Uniwersytet Warszawski, Centrum Nauczania Języków Obcych UW
Sponsor wydarzenia: Canal + Polska
Partnerzy: Teatr im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem, Radio Kampus

Festiwal 10-minute plays

Drodzy sympatycy 10-minute plays, już dzisiaj chcemy Was zaprosić na pierwszy w Polsce Festiwal 10-minute plays. W trakcie wydarzenia zaprezentujemy sztuki nagrodzone w konkursie literackim „My, ludzie, tak robimy”.
Inscenizacje sztuk przygotujemy w trakcie warsztatów teatralnych prowadzonych przez Joannę Banasik i Krzysztofa Wnuka, aktorów Teatru im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem, który jest partnerem Festiwalu. Sponsorem warsztatów i wydarzenia jest Canal+, wspiera nas też Radio Kampus.
Spotykamy się 16 maja w Pałacyku Konopackiego na Pradze. Szczegóły wydarzenia wkrótce. Zostańcie z nami, będziemy na bieżąco informować o toczących się przygotowaniach.

Podcast „Kuchnia Metodyczna”

Droga Słuchaczko, Drogi Słuchaczu, 

Z radością zapraszamy Cię do naszego nowego podcastu „Kuchnia Metodyczna”, przestrzeni, gdzie łączymy pasję do nauczania języków obcych, naszą wiedzę z dziedziny metodyki z doświadczeniem, wynikającym z wieloletniej praktyki nauczycielskiej.

Raz w miesiącu zamierzamy publikować odcinek, w którym będziemy:

  • Rozmawiać o skutecznych metodach nauczania języków obcych,
  • Dzielić się poradami na temat efektywnej nauki języków obcych,
  • Przybliżać ciekawostki i wyzwania związane z różnymi językami,
  • Dyskutować na temat roli psychologii w procesie edukacyjnym,
  • Odkrywać, jak języki łączą ludzi i kultury,
  • Starać się inspirować do rozwijania warsztatu nauczyciela.

obraz.png

Podcast to nasz sposób na wymianę doświadczeń, burzę mózgów i motywację w nauczaniu (i uczeniu się!). Wyobrażamy sobie, że będzie to nie tylko audycja, ale i przestrzeń do rozmów – czekamy więc na Wasze opinie, pytania i sugestie!

W każdym odcinku znajdzie się także wątek kulinarny – tytuł wszak zobowiązuje! 🍝🥘🥞

Pierwszy odcinek publikujemy dziś – 14 stycznia 2025, a jego tytuł brzmi: Co ma wspólnego nauczyciel z linoskoczkiem, czyli jak znaleźć balans pomiędzy nowoczesnym i tradycyjnym, efektywnym i efektownym na lekcji języka obcego?

obraz.png

Nasz podcast znajdziesz na:

Do usłyszenia!

Autorki podcastu „Kuchnia Metodyczna”

Justyna Deczewska i Magda Ziółek-Wojnar

Konkurs na ten-minute play

Centrum Nauczania Języków Obcych UW serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w konkursie na ten-minute play.

Ten-minute play to krótka forma dramatyczna, która wywodzi się z tradycji jednoaktówki. Oficjalny debiut tego gatunku miał miejsce w 1977 roku podczas Humana Festival of New American Plays organizowanego przez Actors Theatre w Louisville. To fenomen współczesnego teatru, który na stałe zagościł na deskach anglojęzycznych scen.

Dzisiaj jest to gatunek w pełni uznany przez wielu anglojęzycznych twórców teatralnych. Organizowane w wielu miejscach na świecie festiwale ten-minute plays przyciągają młodych artystów; dramatopisarzy, reżyserów, aktorów. Ich bogactwo tematyczne i formalne doceniają widzowie i czytelnicy. Warto, aby ta forma dramatyczna dotarła do polskiego odbiorcy i wzbogaciła repertuar naszych scen.

Być może tak się stanie właśnie dzięki Tobie – zapraszamy do wzięcia udziału w wydarzeniu, które ma na celu rozpropagowanie tej formy artystycznego wyrazu.

Uczestnicy konkursu proszeni są  o zapoznanie się z regulaminem oraz przesłanie podpisanych zgód i oświadczeń w formie skanu.

Pracę konkursową wraz z podpisanymi oświadczeniami należy przesyłać do 6 stycznia 2025 r. na adres: 10mpfestival@gmail.com

Zapraszamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych:
instagram: 10mpfestival
fb: Festiwal 10-minute plays

Regulamin wraz z niezbędnymi zgodami znajdziesz tu: